+48 884 090 215 biuro@kamenergia.pl

O Fotowoltaice

O fotowoltaice:   

Co to jest fotowoltaika, instalacja PV, ogniwa, panele, czy też moduły PV?
Często zdarza się, że instalacje fotowoltaiczne, inaczej nazywane instalacjami PV (skrót z ang. PhotoVoltaics), są mylone z popularnymi solarami, które ogrzewają wodę użytkową. Fotowoltaika niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści i rozwiązań dla domu, firmy lub samorządu.
Szeregi paneli nazywanych inaczej modułami PV, które widzimy np. na dachach domów, składają się z widocznych prostokątnych ogniw produkujących prąd elektryczny. Cały zestaw urządzeń zamontowanych na obiekcie, oprócz tych widocznych na dachach, to małe elektrownie słoneczne, które mają za zadanie wyprodukować energię elektryczną. Jak wiemy, energia elektryczna jest w stanie nie tylko ogrzać wodę, ale przede wszystkim zasilić wszystkie urządzenia elektryczne w naszych domach. Panele możemy zamontować wszędzie gdzie jest dostęp do słońca.
Najważniejsze, by panele znajdowały się w miejscu największego nasłonecznienia, dlatego też zalecana jest południowa część dachu. Jeśli nasze połacie dachowe nie są skierowane na południe, wykorzystuje się wschodnie lub zachodnie.Idealny do montażu fotowoltaiki dach jest skierowany na południe o nachyleniu pod kątem około 35 stopni. Kolejnym, bardzo ważnym urządzeniem jest inwerter, nazywany również falownikiem, zmieniający prąd stały na prąd zmienny. Prąd stały DC jest wytwarzany w fotoogniwach, jednak nie może zostać wykorzystany w gospodarstwie domowym, dlatego należy przetworzyć go w prąd zmienny AC.

Dobór falownika wpływa na efektywność działania modułów fotowoltaicznych. Jego parametry pozwalają nam określić, jaka część energii zostanie spożytkowana, a jaka utracona. Im niższa moc wejściowa i wyjściowa, tym mniejsza sprawność inwertera. Przy wyborze falownika kierujemy się również możliwościami ważnymi bezpośrednio dla Klienta, np. aplikacji mobilnej.

Panele i inwerter to podstawowe i najważniejsze elementy instalacji PV, jakie wybiera Klient. Nasza firma skupia się na profesjonalnym doradztwie przy tym wyborze, ale dla nas ważne są również pozostałe elementy, czyli przewody solarne, uchwyty, złącza i zabezpieczenia prądowe. 

KAMENERGIA SP. Z O.O.
Ul. Liskego 7
50-345 Wrocław
NIP: 8971853494
KRS: 0000742458